Enerji Satış

 

 

Türkiye' nin ilk Özel Sektör Otoprodüktör Gruplarından olan Entek Elektrik Üretimi A.Ş.1995 yılında grup şirketlerine elektrik tedarik etmek amacıyla kurulmuş, ilerleyen yıllarda piyasanın liberalleşmesi ile birlikte Üretim Şirketine dönüşmüş ve piyasanın önemli oyuncuları arasına girmiştir.

Aralık 1998’de fiili olarak üretime başlamış olup hali hazırda Bursa, Kocaeli ve Koç Üniversitesinde toplam 302 MW kurulu güce sahip santralleri bulunmaktadır. Bu santrallerin tamamı kaynak olarak doğalgazı kullanmaktadır.

 

Aralık 2010 da Dünya’nın önde gelen enerji şirketlerinden biri olan AES ile ortaklık konusunda imzalar atılmış ve şu anda da faaliyetini AES Entek Elektrik Üretimi A.Ş. olarak sürdürmektedir.

 

Bu ortaklık çerçevesinde hedeflerimizi büyüterek 2015 yılı sonuna kadar 3.000 MW kurulu güce ve kaynak çeşitliliğine ulaşmayı planlamaktayız. Bu kapsamda yapılacak yatırımlarla ilgili olarak somut adımlar atılmaya başlanmıştır.

 

2011 yılında elektrik üretimimiz 1.525 GWh olmuştur. Aynı zamanda buhar müşterilerimize de 545.000 ton buhar tedarik edilmiştir.

 

Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği kapsamında Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) ’a ve ikili anlaşmalarla müşterilerimize satış yapmaktayız.

 

Üretim faaliyetinin yanı sıra elektrik sektörünün toptan satıs alanında faaliyet göstermek üzere 16.12.2003 tarihinde ELTEK Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. kurulmustur.

 

ELTEK, 2001 yılında 4628 sayı ile yürürlüğe giren Enerji Piyasası Kanunu çerçevesinde ilk Toptan Satış Lisansı alan Şirketlerinden biri olarak 04.05.2004 tarihinden itibaren Serbest Tüketicilere enerji satışına başlamıştır.

 

ELTEK, hem AES Entek’in ürettiği enerjiyi hem de piyasadaki diğer özel üreticilerin üretimlerini alarak satış yapabilmektedir.

 

2011 yılında 625 GWh enerji satışında bulunmuştur.